Wentylacja a klimatyzacja. Różnice i podobieństwa

Wentylacja a klimatyzacja. Różnice i podobieństwa

modern air conditioner system, 3D rendering
modern air conditioner system, 3D rendering

Nowoczesne budownictwo nie może obejść się bez instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych – szczególnie dotyczy to budynków biurowych, przemysłowych oraz użyteczności publicznej. Obie instalacje mają pewne cechy wspólne, ale również sporo je różni – do dziś część osób ma problem z rozdzieleniem od siebie obu tych zagadnień.

Czym jest i czemu służy wentylacja?

Wentylacja jest dość prostą, ale niezwykle ważną instalacją w konstrukcji domu i każdego innego rodzaju budowli. W większości przypadków jej zadaniem jest odprowadzanie zanieczyszczeń, wilgoci oraz brzydkich zapachów zawartych w powietrzu z pomieszczeń na zewnątrz. Jest to ważne nie tylko z punktu widzenia komfortu i zdrowia domowników, ale również trwałości struktury i wyposażenia budynku – nadmiar wilgoci może wnikać w ściany oraz meble i stwarzać warunki do rozwoju drobnoustrojów: grzybów, bakterii etc. Wyróżnia się wentylacje grawitacyjne, które działają z wykorzystaniem różnicy ciśnień wewnątrz i na zewnątrz budynku, oraz mechaniczne, bazujące na pracy wentylatorów umieszczanych w kanałach wentylacyjnych. Wentylatory mogą pracować w trybie ssącym (wyciąganie powietrza z pomieszczeń na zewnątrz), tłoczącym (ten tryb stosowany jest w przypadku budowli, do których trzeba doprowadzić świeże powietrze z zewnątrz, np. nowoczesnych biurowcach czy podziemnych, zamkniętych konstrukcjach), oraz trybie mieszanym.

Zadania klimatyzacji

W przeciwieństwie do wentylacji, klimatyzacja nie powoduje ruchu powietrza między wnętrzem i środowiskiem wewnętrznym. Głównym zadaniem klimatyzatora jest, w zależności od wybranego trybu, schładzanie lub ocieplanie powietrza znajdującego się w pomieszczeniu, w którym został zamontowany. Zasada, na której opiera się jego działanie jest również nieco bardziej skomplikowana. Jego najważniejsze elementy to dwa wymienniki ciepła, połączone ze sobą rurkami wypełnionymi czynnikiem chłodzącym. Jeden z nich znajduje się w chłodzonym pomieszczeniu, drugi zaś na zewnątrz. Każdy z wymienników wyposażony jest w wentylator, który wymusza ruch powietrza wokół niego. W wewnętrznym wymienniku, krążący po instalacji czynnik chłodzący zabiera ciepło z pomieszczenia, następnie przepływa do sprężarki, która zwiększa jego ciśnienie (w wyniku czego jego temperatura rośnie) i kieruje do zewnętrznego wymiennika, gdzie ciepło zostaje oddane. Schłodzony w ten sposób czynnik trafia do zaworu rozprężnego, gdzie jego ciśnienie i temperatura maleje, a potem znów płynie do wewnętrznego wymiennika. Dzięki zastosowaniu filtrów, klimatyzator dodatkowo oczyszcza schładzane powietrze z zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Decydując się na montaż klimatyzacji powinniśmy pamiętać jednak o regularnej konserwacji urządzenia, w przeciwnym wypadku stanie się ono siedliskiem szkodliwych dla zdrowia grzybów i bakterii.

Wysokiej jakości urządzenia wentylacyjne i klimatyzacyjne o zastosowaniu domowym i przemysłowym znajdziemy w ofercie firmy Centrowent.

Dodaj komentarz