Zamienniki – sposób na tańsze drukowanie

5Zazwyczaj przy kupnie drukarki najważniejsza dla klienta jest jej cena oraz wydajność, koszt materiałów eksploatacyjnych nie jest najczęściej brany pod uwagę. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że np. koszt tonerów szybko przekroczy koszt samego urządzenia – jest to błąd.<br>
Na szczęście koszta te można ograniczyć.

Zamienniki tonerów – czy warto ryzykować?
Producenci drukarek przestrzegają przed stosowaniem zamienników, powołują się przy tym na wyniki wielu badań porównawczych. I rzeczywiście – wiele zamienników w porównaniu do produktów firmowych wypada tak jak ich druk – blado. Do tego dochodzi jeszcze groźba uszkodzenia samego urządzenia. To także prawda – może się zdarzyć, ale wszystko zależy tu od jakość zamiennika. Wystarczy powiedzieć tu, że czołowi producenci drukarek swoje tonery produkują w ścisłej współpracy z koncernami chemicznymi. Te same koncerny współpracują też z tymi producentami, którzy oferują zamienniki. To samo dotyczy też części mechanicznych tonerów. Co to w praktyce oznacza? Mówiąc wprost – jakość zamienników wcale nie odbiega znacznie od ich oryginalnych odpowiedników.

Zamienniki tonerów – jak to się robi?
Sposoby są w zasadzie dwa – tonery można regenerować lub refabrykować. Drugi proces zapewnia lepsze parametry, oznacza, że kaseta zużytego tonera nie jest jedynie czyszczona i uzupełniana (proces regeneracji), ale trafia ona ponownie na linię produkcyjną, gdzie powstają produkty fabrycznie nowe. Co więcej, najlepsi producenci zamienników tonerów obligatoryjnie wymieniają inne elementy toneru – przekładnie i bęben. Co to w praktyce oznacza? Zamienniki tonerów są równie bezpieczne i wydajne, jak ich oryginalne odpowiedniki. Z jednym zastrzeżeniem – muszą być one wysokiej jakości, a jakość zapewnią zwłaszcza renomowani producenci zamienników tonerów.

Jaki zamiennik wybrać?
Wyżej już wspomnieliśmy, że liczy się jakość zamienników. Jakoś gwarantują producenci tacy jak: Asarto, ActiveJet, Actis czy Black Point oraz kilku innych. Warto przed zakupem sprawdzić danego producenta oraz to, czy jego produkty spełniają normy (ISO/IEC 19752:2004), posiadają certyfikaty jakości oraz to, czy są one objęte gwarancją.

 

Więcej o zamiennikach do drukarek na: http://www.asarto.pl/