PCV twarde i spienione – czym się różnią i jakie jest ich zastosowanie?

PCV twarde i spienione – czym się różnią i jakie jest ich zastosowanie?

PCV to popularne tworzywo sztuczne o szerokim zastosowaniu. Zwykle występuje w postaci płyt, które można dowolnie przycinać i poddawać różnorakiej obróbce np. kleić, frezować czy giąć na gorąco. To lekki, ale zarazem twardy, sztywny i wytrzymały materiał wykazujący doskonałą odporność na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, w tym wody i wysokiej temperatury. W sprzedaży występuje w postaci PCV twardego i spienionego. Oba produkty, mimo że na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo, trochę się od siebie różnią i znajdują nieco inne zastosowanie.

PCV twarde i spienione – podobieństwa i różnice w wyglądzie i właściwościach

Zacznijmy od cech zewnętrznych i procesu produkcji. PCV spienione powstaje z polichlorku winylu, przy zastosowaniu metody swobodnego spieniania. Płyty są białe albo kolorowe i matowe, choć można nadać im błyszczące wykończenie. Natomiast PCV twarde produkuje się techniką wytłaczania. Gotowe produkty są bezbarwne, szare, białe lub kolorowe, a ich powierzchnia twarda i błyszcząca.

Wspomniane materiały cechują się świetnymi właściwościami – nie szkodą im warunki atmosferyczne, środki chemiczne, nie korodują i są trudnopalne. Niemniej PCV twarde przewyższa nieco PCV spienione pod względem parametrów technicznych. Jest od niego elastyczniejsze, odporniejsze i ma większą gęstość. Przez to wykazuje dobre właściwości izolacyjne, nie przewodzi ciepła i jest mniej podatne na uszkodzenia powstałe od silnego uderzenia. Poza tym za sprawą plastyczności daje się łatwo obrabiać nie tylko mechanicznie, ale i termicznie. Z kolei PCV spienione wykazuje dźwiękoszczelność i stanowi lepsze podłoże do zadruku, nakładania folii czy lakierowania.

Co do dopuszczalnych form obróbki – każde z omawianych PCV można ciąć gilotyną, kleić, gwintować, giąć na gorąco, frezować, sztancować, formować próżniowo i wykonywać na nim wydruki techniką cyfrową oraz sitodruku. Nie sprawdzają się natomiast cięcie laserem, polerowanie ogniowe i gięcie na zimno.

Zastosowanie PCV twardego i spienionego

Oba rodzaje PCV stosuje się w reklamie i budownictwie. Robi się z nich szyldy reklamowe, tablice informacyjne, dekoracje, a nawet tworzy konstrukcje przestrzenne i zabudowy stoisk, sklepów, lokali usługowych. Rewelacyjnie nadają się do wykonania ścianek działowych, podwieszanych sufitów, komponentów wentylacji, parapetów, niektórych rodzajów paneli oraz wypełnienia drzwi i okien. Jednakże po PCV twarde, ze względu na jego doskonałe własności, sięga się też przy produkcji szaf rozdzielczych, obudów maszyn i zbiorników, kanałów kabli, wanien galwanizerskich, rynien i blatów laboratoryjnych. Zatem jego znaczenie dla przemysłu jest ogromne.

Dodaj komentarz