Zakup kamery motocyklowej – jaką wybrać?

Kiedyś był to gadżet dostępny raczej dla ograniczonej liczby użytkowników. Dziś kamerki motocyklowe są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Choć wiele osób kupuje rejestratory, by nagrywać swoje wyczyny na drodze, są tacy, którym naprawdę zależy na bezpieczeństwie i ochronie prawnej przed ewentualnymi sytuacjami na drodze.

Po co nam kamerka samochodowa?

Jeśli macie motocykl, zapewne zdajecie sobie sprawę, do jakich sytuacji może dochodzić na drodze. Motocykliści nie zawsze są widziani przez kierowców samochodów. Zdarzają się wypadki i nikogo to nie dziwi. Ale nawet jeśli to nie my zawiniliśmy, często jesteśmy niesłusznie obwiniani za spowodowanie wypadków. W końcu przyjęło się, że motocykliści jeżdżą szybko i niebezpiecznie i ten stereotyp raczej trudno zmienić. Jeśli już doszło do jakiegokolwiek wypadku, warto dysponować nagraniem, które będzie naszym dowodem niewinności dla policji, sądu czy ubezpieczyciela. Oczywiście kamerka może też się przydać do filmowania naszych podróży – zwłaszcza jeśli wybieramy się w jakieś piękne i klimatyczne zakątki.

Na co zwracać uwagę kupując kamerkę?

W rejestratorach przeznaczonych dla motocyklów istotnych jest kilka czynników. Oczywiście podobnie jak w kamerze samochodowej, ważny jest tu szeroki kąt widzenia (minimum 120 stopni), aby rejestrator mógł nagrać oba pasy jezdni. Pamiętajmy też, by wybrać sprzęt nagrywający filmy w wysokiej rozdzielczości. Nagrania muszą być wyraźne, tak by widać było tablice rejestracyjne, nawet w trudnych warunkach pogodowych. Jeśli już mamy wysoką rozdzielczość, musimy liczyć się z tym, że filmiki będą zajmowały dużo miejsca. Kolejna więc rzecz, o jakiej musimy pomyśleć to slot na karty pamięci. Dzięki niemu rozszerzymy pojemność urządzenia nawet do 32 GB.

Są jednak rzeczy, które w kamerkach samochodowych nie są wymagane, a w tych motocyklowych powinny się znaleźć. Chodzi tu głównie o odporność i wytrzymałość urządzenia. Kamera motocyklowa powinna być przede wszystkim odporna na wstrząsy. Dobrze również, gdyby była wodoodporna i miała niewielkie wymiary, by nie zakłócać jazdy.