Wyhamuj na wiosnę

Jednym z najważniejszych elementów w całym samochodzie jest układ hamulcowy. Od jego sprawności zależy nasze bezpieczeństwo. Systematyczna kontrola poszczególnych części jest więc sprawą priorytetową.

Podstawowe elementy

Stan układu hamulcowego możemy sprawdzić przy okazji wymiany opon z zimowych na letnie. Trzaskający mróz, śnieg, błoto pośniegowe, sól i mieszanki chemiczne, którymi posypywane są drogi nie należą przecież do samochodowych sprzymierzeńców. Ich długotrwałe działanie na powierzchnie metalowe czy gumowe może mieć negatywne konsekwencje. Układ hamulcowy składa się z kilku elementów – przede wszystkim tarcz i klocków, a także zacisków lub bębnów hamulcowych. Najczęściej zużywają się klocki, które tworzy fundament oraz gruba okładzina cierna.

Sygnały ostrzegawcze

W wielu samochodach odpowiednia kontrolka poinformuje nas, że element ten jest na wykończeniu i powinniśmy go wymienić. Jeśli jednak nie mamy takiej opcji, powinniśmy zwrócić uwagę na dźwięki, które wydaje nasz samochód. Większość klocków ma blaszki, które podczas hamowania wydają metaliczny dźwięk oznaczający, że nadeszła pora ich wymiany. Z kolei te, które ich nie mają, będą zwyczajnie piszczeć w czasie hamowania. Nie lekceważmy sygnałów ostrzegawczych, które daje nasz samochód – jeśli zaniedbamy wymianę klocków hamulcowych, możemy narazić się na większe wydatki. Przed założeniem nowych klocków warto też zerknąć na stan tarcz hamulcowych. Nie mogą być one zbyt cienkie. Absolutnie niedopuszczalne są też uszkodzenia w postaci pęknięć, wyszczerbień czy wybrzuszeń.

Najlepiej w warsztacie

Warto też zastanowić się, kiedy ostatnio wymienialiśmy płyn hamulcowy. Jeśli nie możemy sobie przypomnieć – oznacza to tylko jedno: dawno. Warto mieć świadomość, że z biegiem czasu traci on swoje parametry, staje się bardziej podatny na wysokie temperatury, a jego skuteczność przy hamowaniu znacząco spada. W najgorszym scenariuszu, możemy nawet całkowicie utracić funkcję hamowania. Z oceną stanu układu hamulcowego najlepiej udać się do profesjonalnego serwisu samochodowego. Porady i najnowsze wieści z motoryzacyjnego świata znajdziemy na stronie http://www.impwar.pl/