Żaluzje na poddaszu

Nie tylko nadmierne nagrzewanie się poddasza, ale również zbyt duże jego nasłonecznienie może znacznie obniżyć komfort użytkowania pomieszczenia. Na szczęście problem można łatwo rozwiązać za pomocą żaluzji.

 

Promienie słoneczne a poddasze

Okna połaciowe dostarczają do pomieszczenia zdecydowanie więcej światła niż okna fasadowe, a różnica jest szczególnie widoczna latem. Niestety, okna dachowe przyczyniają się także do nadmiernego nagrzewania pomieszczeń, co w połączeniu z rozgrzanym mocno pokryciem dachu, może znacząco obniżyć komfort korzystania z poddasza. Organizm człowieka szybciej się wtedy męczy, nie ma mowy o odpowiednim odpoczynku czy relaksie, nie wspominając już o jakiejkolwiek pracy. Podobnie jest z nadmierną ilością światła, która utrudnia wykonywanie wszelkich czynności w pomieszczeniu. Dlatego do okien połaciowych często również montuje się różne dodatki, których zadaniem jest to światło ograniczyć, a przy okazji stanowią one niejednokrotnie element dekoracyjny. Jednym z takich dodatków są żaluzje do okien dachowych.

 

Potencjał ukryty w żaluzjach

Żaluzje nie są wcale nowym rozwiązaniem. Montuje się je w polskich domach od bardzo wielu lat i nadal mają liczne grono zwolenników. Za pomocą żaluzji można skutecznie regulować ilość światła wpadającego do pomieszczeń usytuowanych na poddaszu. Ich duża zaletą jest również możliwość tworzenia wyjątkowego nastroju w pokojach poprzez regulowania kąta nachylenia lameli. Takie rozwiązanie pozwala na sterowanie kierunkiem wpadania promieni słonecznych. Żaluzje to również dobry sposób, żeby ukryć wnętrze pomieszczenia przed postronnymi obserwatorami z zewnątrz, szczególnie, gdy w sąsiedztwie znajdują się dużo wyższe budynki, z których dobrze widać powierzchnię dachu naszego domu. Żaluzje to również skuteczna ochrona przed promieniami UV oraz często także wysokie walory estetyczne. Należy jednak pamiętać, że jeśli zależy nam na ograniczaniu ciepła w pomieszczeniu, lepiej postawić wtedy na markizę zewnętrzną, ponieważ żaluzja nie sprawdzi się skutecznie w takiej funkcji.

 

dodatki_zaluzje

 

Żaluzje do okien dachowych mogą być sterowane ręcznie lub elektrycznie na przykład za pomocą za pomocą fal radiowych. W tym ostatnim przypadku można także często sterować katem nachylenia lameli za pomocą pilota. Rozwiązania stosowane w żaluzjach pozwalają zarówno całkowicie zaciemnić pomieszczenie, jak i stopniować ilość wpadającego do wnętrza światła, dostosowując je do indywidualnych potrzeb. Duża różnorodność modeli dostępnych na rynku umożliwia łatwe dobranie żaluzji zarówno pod kątem funkcjonalności, jak i uwzględniając aspekt estetyczny.

 

SONY DSC

Więcej na velset.pl