Czy wiesz jak zweryfikować poprawność dedykowanej aplikacji?

Czy wiesz jak zweryfikować poprawność dedykowanej aplikacji?

W dobie internetu i urządzeń mobilnych często zdarza się, że duże firmy, takie jak banki, przewoźnicy kolejowi czy nawet miejskie przedsiębiorstwa komunikacyjne zlecają stworzenie aplikacji. Niektóre z nich są proste, mają na celu jedynie przekazanie informacji tym, którzy ich szukają. Inne opierają się o bazy klientów i użytkowników, co jest już nieco bardziej skomplikowane. Jak upewnić się, że zamówiona przez nas aplikacja działa poprawnie? W jaki sposób ją zweryfikować?

Samodzielne testy

Wielu przedsiębiorców wciąż rozmyśla o cięciu kosztów. W momencie, kiedy otrzymują dedykowaną aplikację, nie zdają sobie sprawy z tego, że na początku może ona posiadać pewne bugi – nie działać tak, jak założyli na początku. Niektórzy postanawiają od razu udostępnić ją użytkownikom. Jeśli okaże się, że oprogramowanie działa bezbłędnie, nie będzie żadnych problemów, a klienci będą zadowoleni. Kiedy jednak pokażą się pierwsze błędy, nie tylko infolinie w firmie będą całkowicie zajęte, ale wpłynie to niekorzystnie na renomę przedsiębiorstwa oraz spokój pracowników. Inni postanawiają przetestować aplikacje, jednak samemu. Wydzielają do tego paru pracowników, którzy tak naprawdę całkowicie się na tym nie znają i przez parę godzin testują oprogramowanie, czyli zwyczajnie z niego korzystają, sprawdzając jego awaryjność. Może to być dobrym sposobem w momencie, kiedy aplikacja nie jest zaawansowana i ma jedynie funkcję informacyjną. Co zrobić w przypadku większego i bardziej zaawansowanego projektu?

Profesjonalne testowanie aplikacji

Najlepszym sposobem na zweryfikowanie poprawności dedykowanej aplikacji jest powierzenie jej testowania osobom, które się na tym znają. Na przykład pracownikom Testspring. To firma z siedmioletnim doświadczeniem, dla których testowanie oprogramowania to nie tylko praca, ale również pasja oraz styl życia. Pracownicy są na bieżąco z najnowszymi nowinkami, a dodatkowo pogłębiają swoją wiedzę, czytając testerskie blogi i udzielając się na forach. Firma kieruje swoją ofertę nie tylko do przedsiębiorstw, które chcą sprawdzić wykonaną dla siebie aplikację, ale również do tych, którzy zajmują się tworzeniem oprogramowania. Niekiedy świeże spojrzenie kogoś z zewnątrz jest bardzo istotne.

Jak przebiega proces testowania?

Kiedy firma spotyka problem lub chce zweryfikować aplikację, korzysta z pomocy testerów. Oni badają programowanie, a następnie nazywają problem, z jakim mają do czynienia. Kolejna faza testowania skupia się na rozwiązaniu problemu, znalezieniu nowych rozwiązań, aby go wyeliminować. Dzięki takiemu kompleksowemu podejściu osoba zlecająca testy aplikacji osiąga swój cel, a testerzy mogą pochwalić się kolejnym rozwiązanym problemem, nie mówiąc oczywiście o dumie i satysfakcji z wykonanego zadania.

Testowanie oprogramowania przed wypuszczeniem go na rynek lub nawet przekazaniem klientowi jest niezwykle ważne. Niestety czasem zdarza się, że zleceniobiorca nie zawsze dba o odpowiednie testowanie oprogramowania. Może to być winą chociażby goniących terminów. Na szczęście na rynku istnieją firmy, które zajmują się profesjonalnym przeprowadzaniem testów.

Dodaj komentarz