Jakiego rodzaju domki ogrodowe mogą Ci się przydać?

Domki ogrodowe są konstrukcjami cieszącymi się dużą popularnością. Stanowią one nie tylko atrakcyjny element ogrodowej architektury, ale też pełnią wiele użytecznych funkcji. Wystarczy, że określisz swoje potrzeby a na pewno znajdziesz model dopasowany do Twoich oczekiwań. Warto więc poznać rodzaje domków oferowanych przez producentów.

Domki ogrodowe jako narzędziownie

Domki w ogrodzie pełnią najczęściej rolę narzędziowni, której wnętrze doświetlają okna. To właśnie w nich przechowuje się maszyny i sprzęty do pielęgnacji ogrodu. Wiele osób składuje w nich także środki ochrony roślin, nawozy oraz przybory do majsterkowania. Wnętrza domków możesz też wyposażyć w bardzo przydatny blat roboczy.

Warto, abyś wybierał duże domki ogrodowe, które pomieszczą wiele sprzętów. Duże wnętrze będzie też łatwiej zagospodarować półkami i szafkami. Pamiętaj, że pomieszczenie musi być funkcjonalne a poruszanie się w nim swobodne. Domki te przydadzą Ci się także do przechowywania składanych mebli ogrodowych, grilla lub rowerów.

Szopy jako domki ogrodowe

Domki do ogrodu dość często wyposażone są w okna i spadzisty dach. Nadaje im to wyglądu budynku mieszkalnego, pomimo że ich przeznaczeniem jest przechowywanie narzędzi i sprzętów. Możesz jednak wybrać modele nazywane potocznie szopami, które wyglądem przypominają prostokątny składzik o pojemności dużej szafy.

Szopy to konstrukcje o zazwyczaj płaskich dachach, często pozbawione okien. Nie mają finezyjnych kształtów imitujących wygląd domu, co nie znaczy, że nie są estetyczne. Najczęściej pełnią rolę przechowalni różnych sprzętów, a w ich wnętrzu nie wykonasz raczej większych prac. Oczywiście nie zawsze tak jest. Wszystko zależy od tego, jak duży model zdecydujesz się kupić.

Domki letniskowe

Konstrukcje o dużej powierzchni pełnią często rolę domków letniskowych lub działkowych. Oprócz wspomnianej wcześniej funkcji przechowywania, możesz też spędzać w nich czas podczas letniego wypoczynku lub weekendowego wyjazdu. Domki o powierzchni kilku a nawet kilkunastu metrów z powodzeniem umożliwiają Ci zamieszkanie przez ten okres.

Wypoczynkowe domki ogrodowe dość często podzielne są na kuchnię, sypialnię oraz łazienkę. Prostsze modele mogą natomiast oferować tylko jedną, ale za to przestronną izbę. Domki te są ocieplone i wykonane z grubszego drewna. Gotowe modele zakupisz w postaci parterowych lub piętrowych konstrukcji, bardzo często wzbogaconych o obszerny taras.

Altany ogrodowe i wiaty

Do domków ogrodowych zaliczamy też altany. Cechuje je otwarta konstrukcja (ograniczona dachem, podporami i barierkami), stylizowana na małe, kwadratowe domki czy chatki zwieńczone kominem. Najczęściej znajduje się on w modelach przystosowanych do montażu grilli lub wędzarni.

Altany to praktyczne domki ogrodowe, pod zadaszeniem których możesz swobodnie urządzić przyjęcie, zjeść rodzinny obiad czy poczytać książkę. Niektóre altany mogą pełnić rolę wiat (nie posiadają wtedy barierek). W czasie deszczowej pogody możesz przechować pod nimi rower. Chętnie też skorzystają z nich bawiące się dzieci, kryjąc się przed słońcem.

Na co zwrócić uwagę?

Szczególną uwagę zwracaj na materiał z jakiego wykonana jest konstrukcja. Jeśli domki zbudowano z drewna – nie zapomnij o jego impregnacji, jeśli z tworzyw sztucznych – o problemach z ich naprawami. Zwróć też uwagę, czy domek jest stabilny a jego podłogę wykonano z trwałych, odpornych na ścieranie materiałów.

Istotne jest także, czy dany model ma wbudowaną wentylację oraz okna doświetlające wnętrze. Ważna jest także szczelność dachu oraz szerokie i wygodnie otwierane drzwi. W przypadku altan zwracaj uwagę na jakość wykonania bel utrzymujących konstrukcję i trwałość barierek. Pamiętaj, aby wybierać rozsądnie!