Obuwie ochroniarskie podstawą bezpieczeństwa

security-326154_640Przy wyborze odzieży roboczej dużą uwagę warto poświęcić ważnej kwestii, jaką jest ochrona naszych stóp. Obuwie ochroniarskie to klasyfikowane jako ośrodek ochrony osobistej buty spełniające określone normy. Ze względu na rodzaj ta część ubrania ma za zadanie chronić nasze stopy przed zimnem i gorącem, działaniem prądu oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Dobre obuwie ochroniarskie powinno być wygodne, redukować jak najwięcej możliwych uszkodzeń ciała, nie ślizgać się.

Przy zakupie butów nie powinniśmy stawiać na najtańszy model. Nie oszukujmy się – w tym przypadku dobra jakość to dobra cena, chociaż czasami warto poszukać promocji w hurtowniach lub w sklepach internetowych. Obuwie ochroniarskie powinno być wodoodporne, spełniać określone normy i pomyślnie przejść testy (dobrze, jeżeli taka informacja znajduje się przy określonym modelu lub na stronie internetowej producenta). Przede wszystkim buty powinny być komfortowe – z niewygodnego obuwia będzie więcej szkody niż pożytku. Dlatego ważna jest możliwość przymiarki przed zakupem. Jeżeli kupujemy buty w sklepie internetowym, ważna jest możliwość reklamacji, gdyby obuwie okazało się uszkodzone lub w złym rozmiarze, oraz możliwość kontaktu z producentem w razie jakichkolwiek pytań. Warto dowiedzieć się o to, jak zostały wykonane buty, czy spełniają wszystkie interesujące nas warunki, czy posiadają gwarancję bezpieczeństwa oraz gwarancję na uszkodzenia.

Buty ochronne i strój roboczy to podstawa w pracy zgodnej z zasadami BHP. Jednak zawsze należy pamiętać, że nawet najlepszy sprzęt i ubrania nie zagwarantują nam pełnego bezpieczeństwa, jeśli nie idą w parze ze szczególną ostrożnością, jaką powinniśmy zachowywać w sytuacjach wysokiego ryzyka.